Z wycieczką do Monachium

MonachiumNiemcy coraz częściej stają się krajem, do którego jeździmy turystycznie. Czasy kiedy Polacy odwiedzali swoich zachodnich sąsiadów jedynie po to by u nich pracować, lub zarobić parę groszy na przemycie papierosów, odeszły w zapomnienie. Nasi rodacy nareszcie odkrywają jak wiele walorów turystycznych mają Niemcy.

Świetnym pomysłem na taki krótki wypad do Niemiec jest wyjazd do Monachium. Dlaczego akurat to miasto?, dlatego, ze to tętniąca życiem stolica Bawarii, która spodoba się każdemu, kto ceni otwarte, wielokulturowe miasta. Jeśli jednak taka rekomendacja nie wystarczy, poniżej prezentuję pięć powodów, dla których warto odwiedzić Monachium.

1. Frauenkirche, czyli Katedra Naszej Pani, jest wspaniałym budynkiem z wieżami, które widać z wielu kilometrów. Dzięki temu, że zabudowa centrum jest niewysoka, możemy podziwiać wieże niemal z każdego punktu wewnątrz starówki. Z kolei wspinając się na szczyt jednej z wież katedry możemy podziwiać wspaniałe widoki. Jak na dłoni widać zarówno całe miasto, jak i Alpy.

2. Marienplatz - to właśnie prawdziwe centrum Monachium. Główny punkt w środku miasta, otoczony wspaniałą architekturą, nad którą dominuje Mariensaule, ogromna wieża, którą wybudowano w 1638 roku, aby uczcić zakończenie szwedzkiej okupacji Bawarii. Marienplatz pełni swoją rolę jeszcze od czasów średniowiecza, kiedy to stał się areną turniejów rycerskich i jarmarków. Warty uwagi jest także Nowy Ratusz przy Marienplatz, ze swoim słynnym zegarem, którego historia sięga 1908 roku. To skomplikowany mechanizm, który codziennie o godzinie 11 (w lecie również o 12 i 17) pokazuje mechaniczne figury.

3. Wielką atrakcją Monachium jest również Hellabrunn Zoo. Głównym powodem jest fakt, że zwierzęta nie mieszkają tam w klatkach, a są oddzielone od widzów fosami, co pozwala poczuć się bliżej nich, niż w jakimkolwiek innym ogrodzie zoologicznym.

4. Osobnym powodem, dla którego warto jechać do Monachium są wspaniałe restauracje z miejscową kuchnią. Oferują tam szeroki wybór dań, które warto spróbować. Jednym z prawdziwych przysmaków jest weisswurst czyli biała kiełbasa. Słynne są również miejscowe precle, knedle z wątróbką i cebulą oraz gęsty gulasz wieprzowy.

5. Monachium, tak jak z resztą cała Bawaria, słynie z doskonałego piwa. Weissbier, czyli piwo pszeniczne, jest miejscową specjalnością. Znajdziemy tam jednak również szeroką gamę zwykłego jasnego piwa, a także kilka ciemniejszych gatunków.

Monachium ma oczywiście do zaoferowania o wiele więcej dla wszystkich odwiedzających, powyższe pięć powodów, to jedynie czubek góry lodowej. Miasto ma fantastyczną architekturę i bogatą ofertę kulturalną, zwłaszcza podczas dorocznych obchodów święta piwa.